Haberler

Fikrim Var Ya Sonra Eğitimlerinde Kurumsal Sistem Yönetimi Anlatıldı

Fikrim Var Ya Sonra Eğitimlerinde Kurumsal Sistem Yönetimi Anlatıldı

GOSB Teknopark Fikrim Var Ya Sonra eğitimleri kapsamında “Kurumsal Sistem Yönetimi” eğitimimizi gerçekleştirdik. Eğitmen ve Yazar Soner Doğan tarafından verilen eğitimde, Yönetimin Özellikleri, Yönetimde Sürdürülebilirlik, Yalın Felsefe ve Değişim Yönetimi konularına değinildi.

Kurumsal Sistem Yönetimi’nin önemine değinen Eğitmen ve Yazar Soner Doğan, “Kurumlarımızı yönetirken belli başlı teknikler uygulamamız gerek. Yönetim kavramı bir bilim olarak 18. yüzyıl sonlarında sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Menajman olarak da ifade edilen yönetim kavramı, önceden belirlenmiş hedefler doğrultusunda kişilerin koordinasyonunu sağlamaktadır. Yöneten ve yönetilen unsurlarının olduğu eylemde başkaları aracılığıyla ereğe ulaşma söz konusudur. Kurumsal Sistem Yönetimi, şirketlerin stratejik olarak yönlendirilmesi ve kontrol edilmesine ilişkin politika, süreç ve uygulamaları kapsayan bir sistemdir. Şirkette icranın başı, hukuken şirket işlerinin nihai sorumlusu olan Yönetim Kurulu kurumsal yönetim uygulamalarının da asıl aktörüdür. Kurumsal Yönetim uygulamaları ile yetki ve sorumluluklara açıklık getirilerek, şirketin yönetim sistemine olan güven güçlendirilmektedir” dedi.

“Değişim Yönetiminde ana karakter liderdir”

Kurumsal Sistem Yönetimi’nde Yalın Felsefe, Değişim Yönetimi ve Yönetimde Sürdürülebilirlik konuları hakkında bilgi veren Soner Doğan, “Yalın Felsefe hakkında bilgi veren yalın düşünce aslında TOYOTA firmasının üretim sistemi üzerinden yaptığı dönüşüm üzerine çıkmış ve sonrasında büyük rekabet üstünlüğü sağlayarak dünyaya yayılmıştır. Buradaki vurgulamak istediğimiz nokta şudur ki yalın düşünce her ne kadar üretim üzerinden çıksa da aslında süreçlerde, yönetim yaklaşımlarında, organizasyonel tasarımda ve diğer birçok alanda uygulanabilir. Değişim Yönetimi sürecine baktığımızda ise, öncelikle değişim için bir ihtiyaç var. Değişim Yönetiminde ana karakter liderdir. Eğer lider işletmenin eksikleri ve hataları konusunda sağduyulu davranarak değişmesi gereken noktaları iyi analiz etmezse, etkin bir değişim yönetimi gerçekleştirmek mümkün olmaz. Yönetimde Sürdürülebilirlik oldukça önemlidir. Burada kastedilen konu çevreci bir yönetim anlayışı değildir, buradaki kasıt yönetimlerin ve şirketlerin değişen şartlara uyumu ve sürdürülebilirliğidir” diye konuştu.