Firmalardan Haberler

Weblog Lojistik, yeni projesi Shipicons’u WORLDEF’e anlattı

Weblog Lojistik, yeni projesi Shipicons’u WORLDEF’e anlattı

GOSB Teknopark içerisinde yer alan Weblog Lojistik Teknolojileri ve Danışmanlık A.Ş. firması, geliştirdiği Shipicons projesini WORLDEF’e anlattı.

Shipicons projesinin nasıl oluştuğu ile ilgili bilgi veren Shipicons Kurucusu Mert Wang, “Çalıştığım dönemde özellikle e-ihracat yapmak isteyen firmaların süreçlere, kendi ihtiyaçlarına tam anlamıyla hakim olmadığını, kulaktan dolma bilgilerle iş yapmaya çalıştığını dolayısıyla hem zamandan hem de finansal olarak zarar ettiklerine şahit oldum. Hizmet aldıkları firmalardan; ihtiyaçları olan doğru hizmeti bilmedikleri için sadece gördükleri duydukları hizmetleri talep ettiklerini ve onlar için doğru olan seçeneğe yönlendirilmediklerini düşünüyordum” dedi.

Shipicons’un tam anlamıyla lojistik değil lojistiğe odaklanmış bir teknoloji şirketi olduğunu belirten Mert Wang, piyasadaki tedarik zinciri analiz ve modellemesi eksikliğini ve bu ihtiyaç üzerine geliştirmekte oldukları iş modelini sebep ve olası sonuçlarıyla GOSB Teknopark yetkilileri ile paylaştıklarını ve yakın zamanda GOSB Teknopark’a kabul edildiklerini söyledi.

GOSB Teknopark’a kabul edilme süreçlerini anlatan Wang, “İş modelimizi sebep ve olası sonuçlarla GOSB Teknopark yetkililerine anlattığımızda düşüncelerimizi faydalı bulup bizlere fırsat verdiler. Daha açık belirtmek gerekirse ihracat yapmak isteyenlere gerektiğinde bunu bu şekilde yapmamalısınız, yaparsanız zarar edersiniz diyecek bir yapı. Firmanın operasyonel hizmetleri bizden alması asla şart değil ama çalıştığı firmalardan ne istemesi gerektiğini anlatabilirsek bunu başarımız sayarız” açıklamasını yaptı.

Analiz hizmetinde 12 aylık abonelik

Mert Wang, “Tedarik zinciri kavramı çok segmentten oluşan bir yapı. Shipicons olarak analiz hizmetini 12 aylık abonelik şeklinde kullanıcılarımıza sunuyoruz. Böylece hem firmanın gelişimini sürekli kendilerine raporlayabiliyor olacağız hem de kendi yaptığımız modellemeyi de analiz edip doğruluğunu takip etme imkanımız olacak. Gelişime açık bir alan olduğu için analizlerimizi sürekli iyileştirme döngüsünde tutmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Wang, yazılımlarının hala geliştirme aşamasında olduğunu, kısmi olarak manuel ilerlediklerini ve bir hafta içerisinde kullanıcılara geri dönüş sağladıklarını dile getirerek dijitalleşme sürecinde bu sürecin 24 saate indirgeneceğini belirtti. Wang, “Shipicons olarak depolama ve gönderi süreçlerini organize edebiliyoruz. Bunun yanında ayrıca İstanbul, Amerika, Almanya, İngiltere ve Dubai’de bulunan kendi depolarımızda ve partner firmalarımızın depolarında serbest depolama, ful fillment, flow thru ve ara depo ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz” diye konuştu. 

“E-ihracata girmeyi hedefliyoruz”

Shipicons’un gelecek planları hakkında konuşan Mert Wang, “Öncelikle geliştirmekte olduğumuz yazılımla çok daha kısa sürede daha fazla analiz yapmak için bu süreci dijital hale getirip orta-uzun vadede yapay zekayla desteklemeyi planlıyoruz. Shipicons olarak firmaları ve iş modellerini analiz ettiğimiz için onlarla aynı koşulları paylaşıp ihtiyaçlarını daha doğru anlamak adına yakın zamanda bizim de e-ihracata girme planımız var. Müşteri kitlemizle aynı dili konuşmamız gerektiğine inanıyoruz bu yüzden de yaşadıkları zorlukları, sorunları, işi büyütmek için önem verilmesi gereken konuları bizim de deneyimlememizin empati yeteneğimizi geliştirmemize destek olacağını düşünüyorum. Bu tamamen mevcut işimizi iyileştirmek adına yapacağımız ek bir iş olacak.  Bunun dışında şu anda yurtdışından görüştüğümüz birkaç yabancı yatırımcı var ama kısa vadede bir yatırımcı arama düşüncemiz yok. Sadece hedeflerimiz doğrultusunda stratejik bir yatırımcı olursa ilgimizi çeker” dedi.