Haberler

GOSB Teknopark’ın Yeni Yurt Dışı Rotası: ABD Pazarı

GOSB Teknopark’ın Yeni Yurt Dışı Rotası: ABD Pazarı

GOSB Teknopark A.Ş, firmalarının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hedeflediği pazar olan ABD’ye açılmasını sağlamak amacıyla TOBB Trade Center ile iş birliği protokolü imzaladı.

GOSB Teknopark Cumhuriyet Salonu’nda gerçekleşen iş birliği protokolüne, GOSB Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sinan Gider, Gebze Ticaret Odası Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu, GOSB Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Çemberci, TOBB Trade Center Genel Müdürü Volkan Palaz, sanayiciler, iş insanları ve basın mensupları katılım sağladı. İş birliği protokolü kapsamında, Chicago’da açacağı şube ile GOSB Teknopark, bünyesinde yer alan firmalarının uluslararası pazarlarda marka tanınırlığını artıracak ve Türk firmalarına yurt dışında fiziken var olma; yurt dışında depolama, lojistik, tanıtım ve pazarlama bakımından önemli imkanlar sunacak.

“Amerika pazarı yatırımcıların kaçırmayacağı bir fırsattır”

GOSB Teknopark ve TOBB Trade Center iş birliğinin yatırımcılara kaçınılmaz fırsatlar sunacağına değinen GOSB Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sinan Gider, “Bugün çok önemli bir iş birliğine ev sahipliği yapıyoruz. Bu iş birliğinin tüm katılımcılara, Amerika’ya yatırım yapmayı hedefleyen firmalara hayırlı olmasını, faydalı olmasını diliyorum. Uzun yıllar Amerika’da yaşamış biri olarak Amerika’nın büyüklüğünü görmüş biri olarak bu tüm yatırımcıların kaçırmayacağı bir fırsattır. Chicago Amerika’nın üçüncü büyük şehridir. Bu şehirden Amerika’ya açılmak, TOBB’un bilgi ve tecrübesi ile açılmak büyük bir fırsattır” dedi.

“Teknoparkımıza alanının en iyilerini getirmeye devam ediyoruz”

“Teknoparkımızın ve OSB’lerimizin seçkin firmaları alanının en iyilerini buluşturmaya devam ediyoruz” diyen GOSB Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Çemberci, “GOSB Teknopark olarak belirlediğimiz değer önermelerimizden bir tanesi iyi niyetli çabaların başarıya ulaşacağıydı. Bir diğer değer önermemiz de sizlerin karşısına alanın en iyilerini getireceğimize dair verdiğimiz sözdü. TOBB’un Amerika Chicago’da ticaret merkezi açtığını mutlulukla öğrendik. Yaklaşık iki hafta oluyor bunu öğreneli ve sadece iki hafta gibi kısa bir sürede bu iş birliğini gerçekleştirdik. Bugün teknopark firmalarımıza yakışacak, OSB firmalarımızın karlılığını artıracak, onların ticaretine destek verecek bir iş birliğine imza atmaktan dolayı mutluyuz, gururluyuz” konuşmalarını yaptı.

Sürdürülebilir ihracat hedefleri için önemli adım

İş birliği protokol töreninde konuşma yapan Gebze Ticaret Odası Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu, “Teknoloji girişimcilerimizin ABD pazarına adım atmalarını destekleyen bu değerli etkinlikte bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu sadece iş dünyamız için değil, aynı zamanda ülkemizin sürdürülebilir ihracat hedeflerine ulaşması adına da son derece önemli bir adım. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Gebze Ticaret Odası olarak, bölgemizin ve ülkemizin ihracatını artırmak için çaba gösteriyoruz. Bu nedenle burada bulunan tüm katılımcılara, yurtdışı pazarlara açılmak için attıkları bu adımda yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim. Ayrıca, TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun sizlere selamını iletmek istiyorum. Kendisi ülkemizin ticaret ve ihracat alanında gösterdiği çabalardan dolayı hepinize teşekkür ediyor ve başarılar diliyor. Bugünkü etkinliğin, katılımcılarımıza yeni fırsatlar sunması ve iş birliklerine zemin hazırlamasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin yeni merkez üssü

İş birliği protokolü imzalandıktan sonra TOBB Trade Center ile ilgili tanıtım sunumu gerçekleştiren TOBB Trade Center Genel Müdürü Volkan Palaz şunları söyledi:

“Bugün burada paylaşacağım konular aslında etkileşim konusu. Biz sizlere ülkemizin ihracatına nasıl katkıda bulunulabilir noktasında bilgiler paylaşacağız. TOBB bugün Türkiye’nin en büyük STK’sıdır. Bütün ticaret erbabımızın, sanayicimizin ve ülkedeki odalarımızın, borsalarımızın hepsinin üst kuruluşudur. Bizler de TOBB’un iştiraki olarak TOBB’un hizmet ve misyon anlayışıyla kurulmuş bir şirket olarak faaliyet gösteriyoruz. TOBB Trade Center olarak Chicago’da açmış olduğumuz ticaret merkezi ile Türk girişimcisinin, sanayicisinin ve iş insanının başta Amerika olmak üzere diğer coğrafyalarda da ihracat gerçekleştirmesine odaklanıyoruz. TOBB ve Ticaret Bakanlığı tarafından 20 trilyon doları aşan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), 350 milyonu aşan nüfusu ve yıllık 2,1 trilyon dolarlık ithalatıyla hedef ülke olarak seçilen ABD ile Türkiye arasında aynı zamanda 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi bulunuyor. Chicago’da, dünyanın beşinci büyük metropol ekonomisi olması, ABD’nin en önemli ticaret ve lojistik merkezlerinden biri olması ve Fortune 500 listesindeki 35 şirketin merkezine ev sahipliği yapması ile dikkat çekiyor. 300’den fazla şirketin de lojistik merkezi konumundaki kentin, TTC Chicago’nun kuruluşuyla birlikte Türk şirketleri için ABD’de yeni merkez üs olması bekleniyor. TTC Chicago’da Türk şirketleri için ofis, depo, showroom, lojistik hizmetleri gibi fiziki hizmetlerin yanı sıra pazara giriş, şirket kuruluşu, satış ve pazarlama desteği, tedarik zinciri yönetimi ve satış sonrası hizmetler verilecek.”