Haberler

GOSB Teknopark ’ta İş Planının 5N1K’sı konuşuldu

GOSB Teknopark ’ta İş Planının 5N1K’sı konuşuldu

GOSB Teknopark, Fikrim Var Ya Sonra Eğitimleri kapsamında, Akademisyen Gürkan Erdoğan’ın sunumuyla İş Planının 5N1K’sı konulu eğitimi gerçekleştirdi. Eğitim kapsamında iş planında 5N1K’nın önemine, hedef kitleye ve pazarlama stratejilerine vurgu yapıldı.

Fikrim Var Ya Sonra Eğitimleri kapsamında bu ay 5’inci gerçekleşen İş Planının 5N1K’sı konulu eğitimde katılımcılara, girişimcilikte 5N1K’nın önemine, iş planında pazarlama, ürün, fikir ve stratejinin etkileri ile ilgili bilgi verildi.

İş Planında 5N1K’nın önemine değinen Akademisyen Gürkan Erdoğan, “Yeni bir iş kurarken, amaç ve hedefleri doğru belirleyip process boyunca yapılacakları listeleyerek rapor oluşturmak yani iş planı oluşturmak en önemli noktalardan biridir. Doğru rota oluşturmanın yanı sıra oluşturmuş olduğunuz düzen de rotadan sapmamanızı, işinizi daha kolay ancak profesyonel biçimde tamamlamanızı sağlar. Ayrıca iş planı gelecekte işletmelerin başarılı olabilmeleri ve finansal açıdan varlıklarını koruyabilmeleri için önemlidir. Ayrıca gelecekte işletmenizde karşınıza çıkabilecek sorunlara karşı kılavuz niteliğinde kullanabileceğiniz ve yatırım almanızı sağlayacak plandır. Bunun için yanıtlamanız gereken birtakım sorular vardır ve bunların başında 5N1K geliyor” dedi.

“Şirketlerin ürünü hayatta tutacak fikirler üretmesi gerekiyor”

En büyük başarısızlığın hedef kitleyi tahmin edememek olduğunun altını çizen Gürkan Erdoğan, “5N1K iş modelinde, problemin ne olduğu, çözümün ne olacağı, problemi neden bu yöntemle çözüyoruz, ürünü nerede pazarlayacağız, ürünü kime satacağız sorularına cevap bulmak önem taşıyor. Şirketlerin ürünü hayatta tutacak fikirler üretmesi gerekiyor. Hedefe varmak istiyorsanız ihtiyacınız olan her şeye sahip olmanız gerekir. Bir ürün üretmek istiyorsanız öncelikli amacınız hangi hedef kitleye hitap edeceğiniz ile ilgili olmalı” diye konuştu.