Haberler

GOSB Teknopark A.Ş, yenilenebilir enerji yatırımı için Fokus Enerji ile anlaştı

GOSB Teknopark A.Ş, yenilenebilir enerji yatırımı için Fokus Enerji ile anlaştı

Yazılım ve üretim firmasına, yüksek nitelikli ofis alanı ve destek hizmeti sunan GOSB Teknopark, elektrik tüketiminin yaklaşık yarısını doğal kaynaklardan karşılamak amacıyla Fokus Enerji ile yenilebilir enerji  yatırımı anlaşması yaptı. Fokus Enerji, anahtar teslimi olarak gerçekleştireceği proje ile GOSB Teknopark blok çatılarına 658,35 kilovat pik gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu yapacak.

GOSB Teknopark Genel Müdürü Tolga Bildirici orta ölçekli ve büyük şirketlerle start up’lara sağladıkları hizmet ve destekle ülkemizin ihracatına sundukları katkıya dikkat çekerek, ülkemizin sahip olduğu doğal kaynakların verimli kullanılmasına verdikleri önemi dile getirerek, “Ülkemizin en fazla ihracat direkt yapan 5 teknopark arasında yer alarak, dış ticaret açığının kapatılmasına katkı sağlıyoruz. Ülke ekonomisine sağladığımız bu katkıyı yaptığımız yenilenebilir enerji yatırımı ile de pekiştirmeyi hedefliyoruz. Enerji ihtiyacımızda dışa bağımlılığın azaltılmasında aktif olarak rol oynamak, bunu gerçekleştirirken doğayı korumak bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Sürdürülebilir bir gelecek için GOSB Teknopark olarak üzerimize düşen görevi yerine getiriyor, üretmeyi hedeflediğimiz elektrik enerjisi ile yılda 20 bin 164 adet ağacın çevreye sağladığı faydaya denk 423 bin 443 kilogram karbon emisyon azaltımı sağlamayı planlıyoruz” dedi.

GOSB Teknopark GES Projesi ile ilgili görüşlerini paylaşan Fokus Enerji GES Projeleri Yöneticisi Ömer Fındık, “Bu projede, membran çatı ve betonarme olmak üzere iki farklı çatı tipi mevcut. Bu çatı tipleri için GOSB Teknopark GES projesine özel bir taşıyıcı sistem tasarımı yapıldı. Bu tasarım, deneyimli Fokus Enerji ekipleri tarafından özenli bir çalışma ile uygulanıyor. Ar-Ge faaliyetlerinde önemli çalışmalara zemin hazırlayan GOSB Teknopark’ın yenilikçi ve teknolojik yapısını destekleyen bir projeye imza atacağımız için gurur duyuyoruz” diye konuştu.